Основи партології
Освітня програма: ОПП Політологія 2021
Структурний підрозділ: Філософський факультет
Назва дисципліни
Основи партології
Код дисципліни
ОК 18
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН1. Розуміти предметну область, етичні та правові засади професійної діяльності. ПРН9. Вміти застосовувати політологічне мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у політичній сфері на основі опанування класичної та сучасної політичної думки. ПРН12. Вміти аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування. ПРН14. Застосовувати теорії та методи прикладної політології, політичних комунікацій, спеціальних політологічних дисциплін у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти повинні мати систему наукових знань та уявлень про політичну сферу суспільного життя та її основні інститути (держава,
політичні партії, громадські організації, органи місцевого самоврядування). Вміти на основі знань про політичну систему суспільства, її інститути, закономірності
їх функціонування орієнтуватися в політичних процесах зарубіжних країн та України. Володіти: елементарними навичками наукового дослідження та управління інформацією; критичного ставлення та прогнозування стосовно політичних подій та явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Партологія як наука та навчальна дисципліна. Генеза політичних партій та їхня легітимація. Суспільно-політична думка про теорію політичних партій та їхню правову інституалізацію. Виникнення політичних партій в Україні та особливості їхньої легітимації. Політичні партії в сучасній Україні та їхня інституалізація. Партія – політичний інститут суспільства. Обговорення Закону України «Про політичні партії в Україні» (редакція від 01.08.2021). Партійна ідеологія та організаційна будова у теорії, політиці та практиці діяльності політичних партій Партійна ідеологія – базова ознака політичної партії. Партійна ідеологія у діяльності політичних партій та її політико-правова регламентація. Організаційна структура – базова ознака політичних партій. Політико-правове регулювання організаційної діяльності політичних партій. Правові засади створення та діяльності політичних партій України (Закон України «Про політичні партії в Україні». Електоральна діяльність політичних партій. Парламентська діяльність політичних партій. Взаємодія політичних партій з державними інститутами політичної системи та інститутами громадянського суспільства. Фінансове забезпечення діяльності політичних партій.
Рекомендована та необхідна література
1. Демчишак Р. Проблема сутності політичних партій у працях класиків світової та української партології / Р. Демчишак // Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку. – 2009. – No 21. – С. 6-10. 2. Закон України «Про політичні партії в Україні» // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2001. No 23. – Ст. 118. Із змінами, внесеними згідно із Законами включно від 01.08.2021 р. 3. Конституція України від 28 червня 1996 р. / Відомості Верховної Ради України [ВВР], 2001р. No 23. С. 118, зі змінами, внесеними 03.09.2019. 4. Обушний М.І., Примуш М.В., Шведа Ю.Р. Партологія: навчальний посібник / За ред. М.І. Обушного / М.І. Обушний, М.В. Примуш, Ю.Р. Шведа. – К.: Арістей, 2006. 5.Палінчак М.,Остапець Ю,, Лешанич М., Особливості процесу інституалізації політичних партій і партійної системи України в умовах демократичного транзиту. монографія //М.Палінчак,Ю Остапець, М.Лешанич -Ужгород . Поліграфцентр “Ліра” 2021. 240 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.5), що складає 40% від загальної оцінки та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.4);(комунікація 3.1-3.2); (автономність та відповідальність 4.1), що складає 60% загальної оцінки.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни