Філософія гуманітарного знання

Освітня програма: ОНП Культурологія 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Філософія гуманітарного знання
Код дисципліни
ОК 14
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2022/2023
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Розуміти специфіку та особливості реалізації культурних ідей, образів, та смислів, а також критично оцінювати можливості їхньої інтерпретації для розв’язання суспільно-значимих проблем. ПРН 3. Аналізувати культурні права та свободи людини, форми та механізми їхньої ідентифікації, інкультурації, культурної адаптації з врахуванням регіональної специфіки. ПРН 6. Вільно спілкуватися державною та іноземною мовами усно і письмово для обговорення професійних питань, презентації результатів досліджень та проектів. ПРН 7. Оцінювати історичні здобутки та новітні досягнення культурології. ПРН 13. Планувати і виконувати наукові та прикладні дослідження у сфері культурології, генерувати та перевіряти гіпотези, збирати докази та аргументувати висновки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Студенти мають знати основи теоретичної і практичної філософії, які потрібні для розуміння її предмета, ролі в культурі; знати особливості зв’язку філософії з наукою, релігією, мистецтвом; знати типи наукової раціональності, а також філос. поняття. 2. Уміти здійснювати дослідну роботу; розуміти й інтерпретувати філос. теорії, використовувати літературу з філософії, визначати цілі й завдання філос.досліджень і здійснювати їх за допомогою обраних методів; уміти формувати філос. думку й застосовувати філос. теорії в повсякденному житті й соціальній практиці; уміти полемізувати щодо філос. проблем і досягати обґрунтованого рішення; уміти оцінювати стан і тенденції сучасної культури. 3. Володіти навичками розв’язування завдань і проблем у навчанні та дослідницькій діяльності, обґрунтування цілей і напрямів дослідження з філософії, здійснення дослідницької роботи, презентації результатів досліджень, комунікації у проф. середовищі.
Зміст навчальної дисципліни
Предмет і характер філософії гуманітарного знання Специфіка гуманітарного знання Геґелева теорія гуманітарного знання Історичні трансформації філософії гуманітарного знання. Філософія гуманітарного знання та епістемологія Філософія гуманітарного знання і філософія науки Колінґвудова методологія гуманітарного знання. Феноменологія і філософія гуманітарного знання Феноменологічні проекти філософії гуманітарного знання Універсальна герменевтика Г.-Ґ. Ґадамера як філософія гуманітарного знання. Онтологія гуманітарного розуміння Гуманітарне знання і соціальна комунікація Гуманітарне знання і критика
Рекомендована та необхідна література
1. Богачов А. Досвід і сенс. – К., 2011. 2. Ґадамер Г.- Ґ. Істина і метод. Основи філософської герменевтики. – К., 2000. – С. 7-10. 3. Колінгвуд Р.Дж. Ідея історії / Пер. з англ. О. Мокровольського. – К., 1996. – С. 54-277.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
1. Усна доповідь, доповнення та участь в дискусіях на семінарах: 18 / 30 балів 2. Самостійна робота (конспект першоджерел): 5 / 10 балів 3. Самостійна робота (презентація): 15 / 20 балів 4. Письмова робота: 10 / 20 балів 5. Підсумкова контрольна робота в письмовій формі: 12 / 20 балів Підсумкове оцінювання у формі заліку: підсумкова кількість балів з дисципліни (максимум 100 балів) визначається як сума балів за систематичну роботу впродовж семестру з урахуванням підсумкової контрольної роботи. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання.
Мова викладання
українськa

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра теоретичної і практичної філософії
Філософський факультет