Основи макетування та верстання

Освітня програма: Українська філологія та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Основи макетування та верстання
Код дисципліни
ВБ 1.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН-3. Застосовувати сучасні методики і технології, зокрема інформаційні, для успішного й ефективного здійснення професійної діяльності та забезпечення якості дослідження в конкретній філологічній галузі. ПРН5. Знаходити оптимальні шляхи ефективної взаємодії у професійному колективі та з представниками інших професійних груп різного рівня. ПРН16. Використовувати спеціалізовані концептуальні знання з обраної філологічної галузі для розв’язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання теоретичних основ видавничої справи та редагування, базовий рівень знання англійської мови.
Зміст навчальної дисципліни
Мета - набуття студентами комплексу компетенцій, необхідних для макетування та верстання різних видів видавничих продуктів. Дисципліна «Основи макетування та верстання» належить до вибіркового блоку «Українська мова: філологічне редагування». Предметом курсу є ознайомлення студентів із видами видань, архітектурою книжкового видання, вимогами до макетування різних структурних елементів й оформлення вихідних відомостей видань та набуття студентами практичних навичок верстання у програмі Adobe InDesign. У результаті вивчення курсу студенти отримують теоретичні знання щодо вимог до макетування і верстання та практичні навички верстання книжкових видань.
Рекомендована та необхідна література
1. Женченко М. Цифрові трансформації видавничої галузі : монографія. 2-ге вид., змін і доп. Київ : Жнець, 2019. 440 с. [повний текст доступний студентам на сайті видавництва: https://www.zhnets.com.ua/zhenchenko-marvna-tsyfrovi- transformatsiyi-vvdavnychoyi-galuzi-kvyiv-zhnets-2019-2-ge-vvd-zmin-409-s/l. 2. ДСТУ 4861:2007. Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості. Київ : Держспоживстандарт України, 2009. [електронна версія стандарту доступна студентам для ознайомлення у гугл-класі]. 3. ДСТУ 3017:2015. Інформація та документація. Видання. Основні види. Терміни та визначення понять. Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2016. [електронна версія стандарту доступна студентам для ознайомлення у гугл-класі]. 4. ДСТУ 8344:2015. Інформація та документація. Видання. Основні елементи. Терміни та визначення понять. Київ : ДП «УкрНДНЦ», 2017. [електронна версія стандарту доступна студентам для ознайомлення у гугл-класі].
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру проводяться семінарські заняття із відповідних тем, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контролю, описаних у п. 7.1. Презентації студенти здають і захищають не пізніше останнього лекційного тижня. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Для студентів, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для одержання заліку необхідно скласти матеріал (не пізніше як за тиждень до завершення курсу) за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді виконання самостійних робіт або ж за потреби написати підсумкову контрольну роботу.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни