Українська наукова мова

Освітня програма: Українська філологія та західноєвропейська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Українська наукова мова
Код дисципліни
ОК 10
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Оцінювати власну навчальну та науково- професійну діяльність, будувати і втілювати індивідуальну стратегію саморозвитку та професійного самовдосконалення. ПРН 2. Упевнено володіти державною та іноземною мовами для реалізації письмової та усної комунікації, зокрема в ситуаціях професійного й наукового спілкування; презентувати результати досліджень державною та іноземною мовами. ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних. ПРН 14. Створювати, аналізувати та редагувати тексти різних стилів і жанрів. ПРН 18. Презентувати результати свого дослідження науковій спільноті в наукових публікаціях чи виступах на конференціях, круглих столах, семінарах тощо.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Попередні вимоги до опанування або вибору навчальної дисципліни: 2.1. Знати наукові підстави класифікації функціональних стилів, основні функції мови, стилістичні функції мовних засобів у суспільній комунікації, поняття жанру в лінгвістиці. 2.2. Вміти аналітично працювати з науковою літературою, виконувати лінгвостилістичний аналіз текстів. 2.3. Володіти елементарними навичками текстотворення; знаннями основних стратегій і тактик створення сучасних текстів для усної та писемної комунікації відповідно до потреб та завдань.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – ознайомити студентів магістратури з комплексом актуальних теоретичних питань щодо становлення, розвитку й функціонування наукової комунікації в сучасних умовах розвитку суспільства, а також формувати практичні вміння й навички застосування теоретичних знань на практиці. Навчальний курс «Українська наукова мова» формує знання студентів про сучасну наукову комунікацію українською літературною мовою, її специфіку функціонування в новітніх умовах розвитку суспільства, забезпечуючи майбутніх науковців належним лінгвістичним інструментарієм для подальшої самостійної наукової творчості. Детально розглянуто ресурс, системні й функціональні характеристики різножанрових текстів наукової комунікації, принципи й методи лінгвістичної роботи з різножанровими науковими текстами.
Рекомендована та необхідна література
1. Єрмоленко С.Я. Нариси з української словесності: стилістика та культура мови. Київ: Видавництво «Довіра», 1999. 2. Калєтнік А.А. Українська наукова мова: посібник. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2012. 3. Українська лiнгвостилiстика ХХ — початку ХХI столiття: система понять і бiблiографiчнi джерела / За ред. д. фiлол. наук, проф. С.Я. Єрмоленко. Київ: Грамота, 2007. 4. Шевченко Л.І. Iнтелектуальна еволюцiя української лiтературної мови: теорiя аналiзу. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2001. 5. Шевченко Л.І., Шулінова Л.В. Стилiстика української лiтературної мови. Книга 1: Тести, завдання, вправи: Навчальний посібник. Видання 4-те: доповнене й перероблене. Київ: ВПЦ «Київський університет», 2018.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, семанірські заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контрою, описаних у п. 7.1. Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують – «зараховано». Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують – «не зараховано». Студентам, які за семестр набрали сумарно менше ніж 60 балів, для складання заліку необхідно скласти матеріал за темами, за якими виникла заборгованість, у вигляді написання наукових повідомлень, творчих робіт або ж за потреби написати контрольну роботу.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра стилістики та мовної комунікації
Навчально-науковий інститут філології